PPG

PPG Wave 2.3 1983 – 87


Na podzim roku 2011 jsem koupil nefunkční nástroj PPG 2.3. Je to velmi vzácný nástroj, který je v podstatě nesehnatelný a když už má člověk štěstí že se jeden objeví, tak musí zaplatit slušnou sumu, většinou na ebay.

PPG je velmi složitý nástroj, z velké části obsahuje číslicové klopné obvody typu TTL.

Nástroj po zapnutí normálně fungoval v operačním režimu ale z výstupu se ozýval pouze pískot a jakési podivnosti. Potom ještě přeskakovaly hodnoty v analog panelu a nástroj byl bez presetů.


Přeskakování hodnot panelu se mi podařilo opravit vcelku rychle, byl tam ulomený hrot konektoru, vcelku elementární věc.

Do nástroje jsem koupil od Rakouské firmy Virtual Music operační systém V8.3, který přináší do PPG dost užitečné funkce jako např. import presetů přes MIDI sysex zprávy.

Po dlouhém bádání u shémat, shánění PAL kódů, objednávání PAL logických řad z ebay, složitého programování atd. jsem zjistil závadu (pomocí logického analyzéru) v 74LS379 (viz. obrázek). Je to flip-flop obod typu D a při měření logickým analyzérem jsem objevil u osmi LS379 pět špatných s chybějícími daty na výstupu.

zvukové ukázky:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

*