Emulator II

Emulator II ležel v mé dílně v regálu asi dva roky, než jsem se rozhodl jej opravit. Nakonec se mi po středně těžkém boji podařilo uvést tento skvělý nástroj do funkčního stavu. Zde se v krátkosti zmíním o průběhu této poučné opravy.

Po prvním sejmutí hlavního krytu Emulátoru jsem byl obklopen značným počtem intergrovaných obvodů posazených v paticích ve dvou deskách zasazených do sebe. Jedna deska má na starosti digitální část a druhá analogovou. Na obou deskách je většina obvodů typu 74LS.. a DRAM 4264 dále také analogové filtry SSM2045 a za zmínku stojí jestě na tu dobu raritní spínané filtry S3528. Hodně závad Emulátoru se dá vyřešit vyjmutím integrovaných obvodů a zpětným zasazením do patic, dochází totiž po určité době k přechodovým odporům mezi integrovanými obvody a paticemi.

Emulátor má spínaný zdroj, kde jsem vyměnil všechny eletkrolytické kondenzátory za nové.

Místo starých 5 a 1/4″ disketových jednotek zabudoval HxC floppy emulátor, který umožnuje čtení vzorků a bootování z SD karet. Práce se starými disketami je už v dnešní době už nepředstavitelná.

Po té jsem zkoušel nabootování OS 3.1 z HxC. Emulátor občas nabootoval, občas ne, to bylo způsobeno defektními DRAM 4264, celkem osm vadných jsem odhalil na Memory option board.

Po výměně DRAM Emulátor už bootoval normálně a také se choval normálně v ovládání. Zkusil jsem tedy náhrát vzorek z HxC a očekával jsem další komplikace. Mé tušení se vyplnilo, u tří z osmi hlasů jsem slyšel na výstupu zkreslení. Hledání tohoto problému mi dalo zabrat nejvíc, hodně pomohla dokumentace, osiloskop a logický analyzér, nakonec jsem zjistil že u digital board chyběl jeden šroubek který drží desku k šasi. Ten tam musí být, protože spodní část desky pod šroubkem musí být mít spojení se zemí. Stačilo doplnit šroubek a Emulátor začal fungovat normálně, všech osm hlasů v pořádku. Věřili by jste? 🙂

Vyměnil jsem také displej za nový s LED podsvícením a vyjmul invertor, který tam byl pro iluminescenční fólii původního displeje.

Dva displeje trimry slouží pro nastavení jasu LED podsvícení a kontrastu.

A jak to vlastně hraje si můžete poslechnout v následujících ukázkách.

80´s EII

conga EII

digital EII

EII clasics

filter EII

voices EII

*