Modulární syntezátory

YUSYNTH

Modulární syntezátor podle schémat yusynth byl mým prvním projektem co se týče zkušeností stavby modulárního syntezátoru. Projekt je poměrně časově náročný, ovšem technicky to zvládne kdokoli kdo má základní zkušenosti s elektronikou a základní vybavení, jako osciloskop, DVM a nástroje k pájení, případně práci se dřevem. Není k tomu potřeba inženýrský přístup a ke slušnému výsledku vedou jen šikovné ruce a dostatek času. Náklady na materiál bych odhadl cca na 15tis. kč.

Nejprve jsem si zvolil jaké moduly použiji, tj. 3x VCO, MiniMoog VCF, ARP VCF, 3x ADSR, Sample and hold, 2x VCA, 2x LFO, nakoupil součástky a plošné spoje, zapájel a dál jsem pokračoval podle následujících komentovaných obrázku.

kabinet je hotov, instalace modulů může začít

naistaloval jsem Al profily pro upevnění modulů, a 2 VCO

instalace trafa a vykonových tranzistorů vyžaduje cirkulaci vzduchu, to je řešeno tak, že ze spoda pod chladičem je otvor s děrovaným plechem a nad chladičem a trafem bude ohnutý hliníkový plech do tvaru „U“, a v zadní desce bude rovněž děrovaný plech, to umožní cirkulaci vzduchu a rovněž to zamezí šíření tepla do nástroje a lepší chlazení výkových prvků 🙂

síťové napájení

instalace dalších modulů

pohled zezadu

nyní všechny moduly už jsou instalované

začal jsem s propojováním modulů

modular je propojený interně, jsou propojené všechny moduly se zdrojem a CV, GATE signály

Nyní se mohu postupně nastavovat a seřídit všechny moduly, na trafo je připojen provizorní sítový kabel


ARP filter selfoscilation

ARP filter SAW resonance

Moog filter SAW resonance

front complete

dodělal jsem zadní desku

zkontroloval a přenastavil jsem ladění všech VCO a tracking obou VCF

Modulár je hotov!  viz VIDEO

*